'20.000’den Fazla Gence Finansal Risk Yönetimi Eğitimi Verildi’

Experian, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Habitat Derneği ortaklığıyla 2012 yılında hayata geçirilen ve her geçen yıl güçlenen ‘Geleceğini Şimdi Yönet’ projesi, Habitat Derneği ortaklığında 2019-2020 döneminde yeni çalışmalarıyla finansal risk ve sorumlu borçlanma alanlarında üniversite öğrencilerini ve gençleri bilinçlendirmeye devam ediyor.

İstanbul, Türkiye, 6 Mayıs'19 - Experian, 2012 yılından bu yana üniversiteli gençlerin, kadın girişimcilerin ve KOBİ'lerin, finansal riskler konusunda kendilerini geliştirmelerine destek olmak için ‘Geleceğini Şimdi Yönet’ sosyal sorumluluk projesini sürdürüyor. Projenin amacı, finansal risk yönetimi, kredi notu, finansal risk raporu, kredi türleri ve kredibilite konularında gençlerin bilinçlenmelerini ve sorumlu borçlanma konularında farkındalık kazanarak doğru finansal kararlar verebilmelerini sağlamak. 2019-2020 dönemi için planlanan yeni çalışmalar doğrultusunda üniversite öğrencilerine yönelik bir yazılım yarışması ve Türkiye’nin 7 bölgesinde finansal risk yönetimi zirveleri gerçekleştirmeyi planlayan Experian, katılımcılarla finans sektörünün aktörlerini “bir araya getirmeyi ve geleceklerini doğru finansal planlamalar üzerine kurmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Experian Türkiye ve Orta Doğu Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Ali Sarı, 2012 yılından bu yana proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi ve sözlerine devam etti; ‘Geleceğini Şimdi Yönet projesiyle geçtiğimiz sene 35 gönüllü eğitmen tarafından organize edilen yerel eğitimler ve üniversite seminerleriyle finansal risk yönetimi farkındalığı artırıldı. Türkiye genelinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, Antalya, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bolu, Düzce, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Kayseri, Kırklareli, Kütahya, Sakarya, Tunceli, Yalova ve Zonguldak’ta bulunan 21 üniversitede seminerlerimizi gerçekleştirdik. 19 ilde ve 21 üniversitede gerçekleştirdiğimiz bu seminerler kapsamında %51’i kadın olmak üzere 3.353 kişiye yüz yüze ulaşıldı. Proje kapsamında gönüllü eğitmenler tarafından 2012’den bugüne 21.425 gence yüz yüze eğitimler verildi.’

Proje kapsamında çalışmaların tüm hızıyla devam edeceğini belirten Ali Sarı, projenin geleceği için şunları söyledi: ‘Bu sene gönüllü eğitmenlerimizle düzenlediğimiz yerel eğitimlerin yanı sıra Finansal Risk Yönetimi Zirveleri de organize etmeyi planlıyoruz. Zirvelerin amacı; gençler arasında finansal risk yönetimi, kredi türleri, kredibilite konuları kapsamında bilgi sahibi olmalarını ve gelecek planlamalarını bu bilgiler doğrultusunda yapmalarını sağlamaktadır. Bu amaç kapsamında, katılımcıların geleceklerini planlamalarına katkıda bulunularak projenin sürdürülebilirliği sağlanmış olacaktır. Experian olarak finansal okur yazarlık ve bilinçliliği konusunda katma değer yaratmayı ve üniversite öğrencilerine desteğimizi yeni çalışmalarımızla sürdüreceğiz.’

Experian

Dünyanın lider bilgi hizmetleri şirketi Experian, yeni bir ev ya da araba almak, çocukları üniversiteye göndermek ya da yeni müşterilerle işleri büyütmek gibi hayatın en büyük anlarında, tüketicilerin ve müşterilerinin kendi verilerini güvenle yönetmelerini sağlar. Bireylerin kendi mali durumlarını kontrol altına almalarını ve finansal hizmetlere erişimlerini sağlayan Experian, iş dünyasının daha etkin kararlar almasına ve büyümesine, kredi veren kuruluşların sorumlu kredilendirme yapmasına, kuruluşların kimlik hırsızlığını ve dolandırıcılık suçunu engellemesine destek olur.

39 ülkede 16.500 çalışanı bulunan Experian, müşterilerinin her fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeleri için her gün yeni teknolojilere, konusunda uzman kişilere ve inovasyona yatırım yapıyor. İngiltere Borsası’na kote olan Experian plc, (EXPN) ve FTSE 100 endeksinde yer alıyor. Experian hakkında daha fazla bilgi için www.experianplc.com ‘u ziyaret edebilir ya da Experian ile ilgili son gelişmeler ve haberler konusunda uluslararası haber merkezimizi takip edebilirsiniz.

Experian Türkiye

2000 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Experian, bankacılık, finans, telekomünikasyon, sigorta, enerji, kamu ve perakende sektörlerindeki müşterilerine hizmet sunar. Daha fazla bilgi için http://www.experian.com.tr

Habitat Derneği

Habitat Derneği, 1995 yılında gerçekleşen Kopenhag Sosyal Kalkınma Zirvesi’nde değişik dil, din, ırk, kültür ve ulustan gençlik temsilcilerinin oluşturduğu, 100’e yakın ülkede yaklaşık 300 gençlik organizasyonunun üye olduğu Youth for Habitat, Uluslararası İletişim Ağı’nın bir parçası olarak kuruldu. 1997 yılında Eskişehir’de düzenlenen Youth for Habitat Genel Kurul Toplantısı’nda iletişim ağının dünya sekretaryalığına oy birliği ile seçildi. Habitat Derneği, gençlerin yerel ve ulusal düzeyde eşit ortaklar olarak kabul edilmesinin, kalkınmakta olan ülkemizde daha şeffaf, hesap verebilir, ortaklığa dayalı iyi yönetişim kültürünün yaygınlaştırılmasının gençlerin katılım bilincinin geliştirilmesi ile sağlanacağına inanmaktadır.

Top