Dünyanın lider bilgi hizmetleri şirketi Experian ve gelişmekte olan ülkelerde gayrimenkul sektörü veri ve analiz uzmanı REIDIN, özellikle kısıtlı banka kredi geçmişi olan tüketicilerin krediye erişimini kolaylaştırmak üzere yepyeni bir hizmet sunduklarını açıkladılar. Yeni hizmet, kredi veren kuruluşlara sunulacak ve bu, REIDIN’in sahip olduğu gayrimenkul değeri bilgisi ve endekslerinden faydalanılarak Experian PowerCurve Strateji Yönetimi platformu üzerinden gerçekleştirilecek.

İstanbul, Türkiye, 7 Şubat 2017 - Kredi tahsisinde başvuru verilerini zenginleştirmek, hızla artan kredi taleplerini en doğru şekilde yönetmeyi mümkün kılarken, kısıtlı banka kredi geçmişi olanları  sisteme daha kolay dahil edebiliyor. Bu amaçla yola çıkan Experian ve REIDIN, ortak geliştirdikleri hizmet ile, vatandaşların kredi değerlendirme süreçlerini hızlandırmayı ve aynı zamanda iyileştirmeyi hedefliyor. Yeni hizmet, kısıtlı banka kredi geçmişi olan vatandaşların krediye erişimini kolaylaştırmak için gayrimenkul portföylerinin de değerlendirmeye dahil edilmesi üzerine tasarlandı. Kredi sunan kuruluşlara  Experian PowerCurve Strateji Yönetimi platformu aracılığıyla sunulacak olan hizmet, REIDIN’in sunduğu gayrimenkul satış ve kira değeri bilgisi ile endekslerinden faydalanacak.  Bu hizmetle kurumlar, mevcut  gayrimenkul teminat portföylerinin değerlemesini kolay, hızlı ve doğru yapabilecekleri gibi, temerrüt anında yaşanacak kayıp tutarının da daha güncel verilerle hesaplanabilmesini sağlayacak. Günümüzün yükselen trendi olan dijital kanallardan gelen başvurularda daha yüksek otomasyon oranlarına ulaşabilmek de önemli hedeflerden biri.

Experian Türkiye Genel Müdürü Mehmet Bozacıoğlu, 20 seneyi aşkın bir süredir Türkiye’de kredi veren kuruluşların müşterileri hakkında daha etkin ve doğru kararlar almalarına destek olduklarını belirterek konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti; ‘Kredi veren kuruluşlar, kredi talebinde bulunan müşterilerle ilgili mevcut verileri, Experian’ın PowerCurve Strateji Yönetimi isimli platformunu üzerinde milisaniyeler içinde analiz ederek stratejilere dönüştürüyor, bir karara varıyorlar. Experian olarak sorumlu kredilendirmeye büyük önem veriyor ve bu konuda sosyal sorumluluk projelerimiz de dahil olmak üzere birçok önemli ve inovasyona dayalı adım atıyoruz. Bu kapsamda, kredi veren kuruluşların kredi talebinde bulunan kişileri reddetme sebeplerini göz önünde bulundurarak, reddedilen doğru kitlelerin krediye erişimini nasıl iyileştirebiliriz diye düşündük ve özellikle kısıtlı banka kredi ilişkisi içinde olan vatandaşların başvurusunu güçlendirebilecek, onlara ait daha fazla veriyi sağlayabilecek bir kaynak arayışına girdik. REIDIN’in güçlü gayrimenkul bilgisi de burada devreye girdi. REIDIN ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sonucu, kredi veren kuruluşlar, PowerCurve Strateji Yönetimi platformu aracılığıyla müşteri verisini banka dışına çıkarmadan, başvurular hakkında daha fazla veriye toplu veya online olarak erişebilecek ve özellikle dijital kanallardan gelen başvuruları daha zengin bir veri setiyle değerlendirme fırsatına erişebilecek.’

“Finans sektörüne sağlıklı verilerle ortak çözüm sunuyoruz”.
REIDIN’in gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık 10 yıldır gayrimenkul sektörü ile ilgili veri ve analiz sunduğunu belirten REIDIN Türkiye Ülke Müdürü Kerim Alain Bertrand, “Gayrimenkul sektörü içinde bulunan veya bu sektöre hizmet eden yurt içi ve yurt dışındaki yüzlerce kuruma, ihtiyaç duydukları pazar verileri ve analizleri sunuyoruz. Bu kurumlar arasında tüketicilere konut finansmanı sunan finans sektörüyle de yakın ilişki içindeyiz. Özellikle finans sektörünün veri güvenliği endişelerini gidermek ve en sağlıklı ortamda veri analizi sunabilmek adına, dünyanın lider bilgi hizmetleri şirketi Experian ile ortak çözüm sunmaya başladık. Bu iş birliği kapsamında, finansal verilerin destekçisi ve tamamlayıcısı niteliğindeki gayrimenkul verilerimizle birlikte, otomatik değerleme, sosyo-ekonomik derecelendirme ve konut satış/kira değer ve değişimlerini paylaşıyoruz. Bu verileri, ihtiyaç duyan, tüketici ve konut finansmanı sağlayan bankalara, anlık ve güncel olarak, bankadan veri çıkışı olmaksızın yanıt verebilen Experian PowerCurve Strateji Yönetimi’ne entegre şekilde sunuyoruz” dedi.

REIDIN’in, Türkiye çapında toplam konut gayrimenkullerinin yüzde 98’ini kapsayan incelemeleri ve yüzde 90’dan fazla doğruluk payı sunan güçlü data serileri ile gayrimenkul sektöründe güvenilirliğini kanıtladığını belirten Kerim Alain Bertrand, REIDIN’ın gayrimenkul sektöründeki uzmanlığı ile Experian’ın finans sektöründeki teknoloji kabiliyetinin birleşmesi sonucu güçlü bir çözüm ortaklığının ortaya çıktığını söyledi. Kerim Alain Bertrand, şöyle konuştu: “Bu ortak çözümler ile özellikle bankaların hızlı tahminleme ve değerleme ihtiyaçlarını güvenli bir veri ortamında karşılıyoruz. Ayrıca, başta bankaların kısıtlı kredi geçmişi olan tüketicileri değerlendirmelerini, kredi kaydı bulunan tüketiciler için de daha hassas gelir tahminleme ve kredi kararları almalarını sağlıyoruz. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda gelişecek bu iş birliğinin, konut finansmanına her zamankinden daha fazla önem verileceğine inandığımız 2017 yılında, özellikle kredilerin onay sürecini hızlandırarak gayrimenkul sektörüne ve konut edinimine katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

Experian Hakkında
Dünyanın lider bilgi hizmetleri şirketi Experian, yeni bir ev ya da araba almak, çocukları üniversiteye göndermek ya da yeni müşterilerle işleri büyütmek gibi hayatın en büyük anlarında, tüketicilerin ve müşterilerinin kendi verilerini güvenle yönetmelerini sağlar. Bireylerin kendi mali durumlarını kontrol altına almalarını ve finansal hizmetlere erişimlerini sağlayan Experian, iş dünyasının daha etkin kararlar almasına ve büyümesine, kredi veren kuruluşların sorumlu kredilendirme yapmasına, kuruluşların kimlik hırsızlığını ve dolandırıcılık suçunu engellemesine destek olur.
37 ülkede 17.000 çalışanı bulunan Experian, müşterilerinin her fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeleri için her gün yeni teknolojilere, konusunda uzman kişilere ve inovasyona yatırım yapıyor. İngiltere Borsası’na kote olan Experian plc, (EXPN) ve FTSE 100 endeksinde yer alıyor. Experian hakkında daha fazla bilgi için www.experianplc.com ‘u ziyaret edebilir ya da Experian ile ilgili son gelişmeler ve haberler konusunda uluslararası haber merkezimizi takip edebilirsiniz.

Experian Türkiye
2000 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Experian, bankacılık, finans, telekomünikasyon, sigorta, kamu ve perakende sektörlerindeki müşterilerine hizmet sunar. Daha fazla bilgi için http://www.experian.com.tr

REIDIN Hakkında
REIDIN, gayrimenkul sektörü ile ilgili analitik veriler üreten, geliştiricilerin, finansal kurumların, yatırım şirketlerinin, analistlerin, değerleme, danışmanlık ve emlak şirketlerinin ihtiyaç duyduğu bilgi, analiz ve araştırma bilgilerini abonelik ile sunan bir bilgi servisidir.
Servisi kullanan şirketler, REIDIN’in sunduğu bilgilerden; emlak arz/talep ve fiyat verilerinin analizinde, yer seçiminde, piyasaları anlık olarak takip edip anlamakta, kısa, orta ve uzun dönem stratejiler geliştirmekte, piyasa ile ilgili tahminler yapmakta, satışlarını artırmakta, rekabet unsurlarını tespit etmekte ve maliyetlerini düşürmekte faydalanmaktadır.

 

Top