Experian, KOBİ Yönetimi ile Alışkanlıkları Değiştiriyor!

20 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de finans sektörüne hizmet sunan Experian, uçtan uca KOBİ yönetimini ele aldığı ‘KOBİ Yönetimi - Alışkanlıklar Değişiyor!’ başlıklı toplantısını İstanbul’da gerçekleştirdi. Kredi Garanti Fonu Tahsis ve Risk Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aysal’ın rakamsal verilere dayanan açılış konuşmasını yaptığı ve finans sektörü liderlerinin katıldığı toplantıda ayrıca Experian’ın iş ortaklarının başarı hikayeleri de paylaşıldı.

İstanbul, Türkiye, 14 Eylül 2017 - Dünyanın lider bilgi hizmetleri şirketi Experian, ‘KOBİ Yönetimi - Alışkanlıklar Değişiyor!’ başlıklı etkileşim toplantısında finans sektörünün üst düzey yöneticilerini bir araya getirdi. Kredi Garanti Fonu Tahsis ve Risk Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aysal’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, Yapı Kredi Bankası Kredi Risk Yönetimi Grup Direktörü Gürcan Kırmızı, Experian Türkiye ve Orta Doğu Analitik Birimi Başkanı Simge Danışman, Denizbank Perakende Krediler Grubu ve Risk Metodolojisi Grup Müdürü Ayşegül Şimşek ve ünlü ekonomi sunucusu Cem Seymen’in sunum ve konuşmalarıyla devam etti.

Kredi Garanti Fonu Tahsis ve Risk Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aysal uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin büyüme beklentisini Kredi Garanti Fonuna dayanarak yükselttiğini belirterek açılış konuşmasına devam etti; ‘Kredi Garanti Fonu artık ülkemiz ekonomisini regüle eden saygın bir finansal kurum. Değişime önce kadrolarımızdan başladık ve personel sayımızı artırmadan mevcutta değişiklikler yaptık. Kredi onay komitelerini kaldırdık, kurum içsel değerlendirme sistemi KOBİS ile objektif kriterler doğrultusunda talepleri değerlendirmeye başladık. Öz kaynaklarımızda uyguladığımız Portföy Garanti Sistemi’ni Hazine kaynaklı kefaletlerde de uygulamaya başladık. Bu sayede geçmişte 35-40 günü bulan talep sonuçlandırma sürelerini 1 güne kadar kısalttık’.

Mehmet Aysal tüm bu çalışmaların sonucunda Kredi Garanti Fonunun 25 yılda değerlendirdiği başvuru sayısı kadar firmayı en geç 1 haftada değerlendirerek sonuçlandırdıklarını açıklayarak sözlerine devam etti; ‘Kredi Garanti Fonu bugün Türkiye ekonomisini regüle eden, reel sektör ve bankacılık sektörünü aynı paydada buluşturan, sadece KOBİ’lerin değil tüm işletmelerin finansmana erişiminde en büyük destekçisi haline geldi. Kredi Garanti Fonu konjonktürel bir araç değil kalıcı yapısal bir reform ve farklı ürünleriyle hizmet vermeyi sürdürüyor. Hem öz kaynaklarından hem de yabancı kaynaklardan kefalet vermeye 25 yıldır devam ediyor ve bundan sonra da devam edecek. Bu yıla kadar dünyanın en büyüğü olan Güney Kore’nin kefalet kuruluşu KODİT’i geçerek en yüksek hacme sahip kefalet kurumu olduk. Kredi Garanti Fonu olarak, geçtiğimiz pazartesi itibariyle 330 bin 771 işletmeye 214 milyar 200 milyon TL kredi için 192 milyar 100 milyon TL kefalet hacmine ulaştık. Bu hacmin kırılımlarına bakacak olursak; Ağustos sonu itibariyle desteklerin yüzde 55,8’i yeni kredi, yüzde 30’u ise ilave kredi. Refinansman yapılan kredi oranı ise sadece yüzde 4,5. Bu desteklerin ortalama faizi yüzde 15,12 iken ortalama vade de 39,6 ay. Kredilerin yüzde 86,6’sı TL, yüzde 8,8’i Euro, yüzde 4,6’sı ise dolar cinsinden kullandırıldı. Ticaret ve hizmet sektörlerine verdiğimiz destekler toplam desteklerimizin yüzde 44,1’ini, imalat sanayiine verdiğimiz destekler ise yüzde 30,3’ünü oluşturuyor. Son olarak kefalet verdiğimiz işletmelerin yüzde 74,7’sini KOBİ’ler oluşturuyor.’

Experian Türkiye Genel Müdürü Mehmet Bozacıoğlu ‘KOBİ Yönetimi - Alışkanlıklar Değişiyor!’ başlıklı toplantılarında finans sektörünün üst düzey yöneticilerini bir araya getirerek Experian’ın uçtan uca KOBİ yönetimindeki analitik teknikleri, çözüm ve başarılarını paylaştıklarını belirterek sözlerine devam etti; ‘Uzun yıllardır her müşteri segmenti için tahsis, müşteri yönetimi ve tahsilat stratejilerini geliştirmeleri konusunda pek çok finansal kurum ile yoğun iş birliği içindeyiz. ‘KOBİ Yönetimi - Alışkanlıklar Değişiyor!’ toplantımızda ise özellikle KOBİ segmenti için geliştirdiğimiz analitik çözümleri ve bu çözümleri kullanan müşterilerimizin başarı hikayelerine yer verdik. Aynı zamanda KOBİ segmentine yönelik limit tahsis ve limit yönetimi çözümleri, müşteri yaşam döngüsünün her alanında otomasyon trendleri ve erken uyarı sistemleri gibi konuları da paylaştık.’

Experian’ın danışmanlık ve analitik çözümleri Türkiye’de 20’nin üzerinde finansal kurumda aktif olarak kullanılıyor. Experian olarak ayrıca Türkiye’deki tek kredi bürosu olan ve bankalar tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu ile 20 yılı aşkın bir süredir stratejik iş birliği içinde çalışıyoruz.’

Mehmet Bozacıoğlu, Experian’ın karar yönetim platformu PowerCurve ile analitik teknikleri birleştirerek güçlü çözümler sundukları belirtti ve sözlerine devam etti: ‘Analitik yetkinliklerimizle bankalara özel stratejiler ve çözümler geliştirirken, Powercurve platformu ile gerekli otomasyonu sağlayarak ilgili birim çalışanlarının iş yükünü hafifletiyoruz ve şirketlerdeki karlılığı arttırıyoruz. Aynı zamanda müşteri deneyimini iyileştiren adımların atılmasını sağlamakla birlikte hem strateji & analitik, hem de operasyonel tahsilat aksiyonlarının aynı platform üzerinde, entegre bir şekilde geliştirilmesini ve yönetilmesine de destek oluyoruz. Experian olarak, önümüzdeki dönemde de müşterilerimizin anlık kredi riski kararları almaları, regülasyonlara uyum sağlamaları, dolandırıcılığı önlemeleri konusunda destek sunmak için hem yerel kaynaklarımızı güçlendirmeye hem de Türkiye pazarına özel olarak ayrılmış uluslararası kaynaklarımızı artırmaya devam edeceğiz’.

Experian Hakkında
Dünyanın lider bilgi hizmetleri şirketi Experian, yeni bir ev ya da araba almak, çocukları üniversiteye göndermek ya da yeni müşterilerle işleri büyütmek gibi hayatın en büyük anlarında, tüketicilerin ve müşterilerinin kendi verilerini güvenle yönetmelerini sağlar. Bireylerin kendi mali durumlarını kontrol altına almalarını ve finansal hizmetlere erişimlerini sağlayan Experian, iş dünyasının daha etkin kararlar almasına ve büyümesine, kredi veren kuruluşların sorumlu kredilendirme yapmasına, kuruluşların kimlik hırsızlığını ve dolandırıcılık suçunu engellemesine destek olur.

37 ülkede 17.000 çalışanı bulunan Experian, müşterilerinin her fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeleri için her gün yeni teknolojilere, konusunda uzman kişilere ve inovasyona yatırım yapıyor. İngiltere Borsası’na kote olan Experian plc, (EXPN) ve FTSE 100 endeksinde yer alıyor. Experian hakkında daha fazla bilgi için www.experianplc.com ‘u ziyaret edebilir ya da Experian ile ilgili son gelişmeler ve haberler konusunda uluslararası haber merkezimizi takip edebilirsiniz.

Experian Türkiye
2000 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Experian, bankacılık, finans, telekomünikasyon, sigorta, enerji, kamu ve perakende sektörlerindeki müşterilerine hizmet sunar. Daha fazla bilgi için http://www.experian.com.tr

Top